152k views
0 votes
Apples are on sale at the market 4 pounds for $2.00. What is the price (in cents) for one pound?

User Zakinster
by
7.1k points

2 Answers

5 votes
If you divide 2.00 divided by 4, your answer will be 0.50.
User Katalin
by
8.3k points
4 votes

Answer:

Price for one pound = 50 cents

Explanation:

Apples are on sale at the market 4 pounds for $2.00.


\texttt{Price for one pound = }(2)/(4)=0.5\$

That is price for one pound = 0.5 $

We have 1 dollar = 100 cents

Price for one pound = 0.5 $ = 0.5 x 100 = 50 cents

Price for one pound = 50 cents

User Gilco
by
8.2k points

No related questions found