50.1k views
0 votes
A dozen apple costs $2.55.at this rate how much would 8 apple cost?

User Staromeste
by
7.4k points

2 Answers

2 votes

Answer:

the answer is D. $1.70

Explanation:

i am from connexus 8th grd Algebra readiness (pre-algebra) unit 5 lesson 4

1. A. 8:9

2. C. 43:51

3. D. $0.29 per ounce

4. A. 15 packs for $3.95

5. A. 13

6. D. $1.70

7. B. 2/3 ; 4/9

8. D. 97.5

9. D. x = 7, y = 18

10. C. 72m '2

i hope this helps and please feel free to coment! = ) <3

User Roman Makhlin
by
8.3k points
6 votes
12=2.55 how about 8
8 x 2.55 divided by 12=$1.7
User Kfitzpatrick
by
8.0k points