196k views
0 votes
A donut shop sells glazed donuts for $5.88 a dozen. How much would one donut cost?

2 Answers

6 votes
49 cents. All u had to do was $5.88 divided by 12
User Seedy
by
7.4k points
4 votes
49 cents, because you divide 5.88 by 12, a dozen, for the answer! did that help?
User Lia
by
8.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories