menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A donut shop sells glazed donuts for $5.88 a dozen. How much would one donut cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A donut shop sells glazed donuts for $5.88 a dozen. How much would one donut cost?
asked
Apr 28, 2015
196k
views
0
votes
A donut shop sells glazed donuts for $5.88 a dozen. How much would one donut cost?
Mathematics
middle-school
Kevin Pedersen
asked
by
Kevin Pedersen
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
6
votes
49 cents. All u had to do was $5.88 divided by 12
Seedy
answered
Apr 30, 2015
by
Seedy
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
49 cents, because you divide 5.88 by 12, a dozen, for the answer! did that help?
Lia
answered
May 4, 2015
by
Lia
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 19, 2020
170k
views
A donut shop sells glazed donuts for $5.88 a dozen how much would one donut cost
Sefirosu
asked
Jan 19, 2020
by
Sefirosu
7.9k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
170k
views
asked
Aug 15, 2024
161k
views
At Kayleigh's Donut Shop, there are glazed, chocolate and jelly donuts. How many different combinations of a dozen donuts can Kayleigh create with at least one glazed, one chocolate and one jelly donut?
Emmily
asked
Aug 15, 2024
by
Emmily
8.5k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
161k
views
asked
Sep 21, 2020
214k
views
At the donut shop,Kari had to get 3 dozen donuts.2/6 were cake donuts,1/6 were glazed donuts, and the rest were frosted donuts.How many donuts of each kind did Kari get
Ndugger
asked
Sep 21, 2020
by
Ndugger
8.0k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
214k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org