161k views
1 vote
What is the cost of 2 kg of flour if 3 kg cost $4.86 and the unit price for each package of flour is the same

1 Answer

5 votes
$1.62 since to find the unit price for each package, u need to divide 4.86/3= 1.62
User Eric Cochran
by
8.7k points

No related questions found