124k views
4 votes
How much work is done when a 4.0-newton box is carried horizontally a distance of 2.0 meters at a constant velocity?

User Evian
by
7.2k points

2 Answers

5 votes
the answer is 0.0J. that's what I found out after i turned it in then corrected it
User Shaylh
by
7.6k points
7 votes

Answer: Work done by the box will be 8 Joules.

Step-by-step explanation:

Work done by a substance is the product of the force applied on it and the displacement of a substance.

Mathematically,


W=F.s

Where,

W = work done = ? J

F = Force applied = 4 N

s = displacement = 2 m

Putting values in above equation, we get:


W=4N* 2m=8Nm=8J

Hence, work done by the box will be 8 Joules.

User Maluen
by
6.8k points