menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 12 pack of soda is roughly $3.75. What is the cost per can of soda?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 12 pack of soda is roughly $3.75. What is the cost per can of soda?
asked
Nov 17, 2017
34.0k
views
0
votes
A 12 pack of soda is roughly $3.75. What is the cost per can of soda?
Mathematics
middle-school
Ujjwal Bhardwaj
asked
by
Ujjwal Bhardwaj
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
Divide $3.75 by 12 to get 0.31 cents per can of soda! Multiply 0.31 by 12 to see it equals the same value of $3.75
Yogesh Patil
answered
Nov 19, 2017
by
Yogesh Patil
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Just divide the total cost of a 12 pack by 12 to find the cost of individual cans:
$3.75 / 12 sodas ≈ 31
¢ per soda
↑ ↑
per is approximately
Shihe Zhang
answered
Nov 21, 2017
by
Shihe Zhang
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org