34.0k views
0 votes
A 12 pack of soda is roughly $3.75. What is the cost per can of soda?

2 Answers

0 votes
Divide $3.75 by 12 to get 0.31 cents per can of soda! Multiply 0.31 by 12 to see it equals the same value of $3.75
User Yogesh Patil
by
7.8k points
3 votes
Just divide the total cost of a 12 pack by 12 to find the cost of individual cans:

$3.75 / 12 sodas ≈ 31¢ per soda
↑ ↑
per is approximately

User Shihe Zhang
by
8.9k points

No related questions found