menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A box of candy weighs 340.23 grams and costs $18.99. if 1 gram is approximately 0.03527 ounces, what is the unit price per ounce of the candy?
asked
Apr 10, 2017
32.9k
views
0
votes
A box of candy weighs 340.23 grams and costs $18.99. if 1 gram is approximately 0.03527 ounces, what is the unit price per ounce of the candy?
Mathematics
high-school
AlejandroS
asked
by
AlejandroS
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
340.23 / 0.03527 =9,646.44
$18.99 / 9,646.44 = .0019686
340.23 / 18.99 = 17.91
17.91 x .0019686 = .0352576
Guice
answered
Apr 13, 2017
by
Guice
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jul 1, 2017
94.0k
views
A box of candy weighs 340.23 grams and costs $18.99. If 1 gram is approximately 0.03527 ounces, what is the unit price per ounce of the candy?
Piotr Szybicki
asked
Jul 1, 2017
by
Piotr Szybicki
7.5k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
94.0k
views
asked
Apr 12, 2019
45.9k
views
A box of candy weighs 340.23 grams and costs 18.99. if 1 gram is approximately 0.03527 ounces, what is the unit price per ounce of candy? A. $0.53 B. $0.67 C. $1.58 D. $1.97
Arnbobo
asked
Apr 12, 2019
by
Arnbobo
7.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
45.9k
views
asked
Feb 13, 2024
154k
views
What is the equation that shows the factor labels to convert 75 grams to ounces? a. 75 g × 0.03527 oz/g b. 75 g ÷ 0.03527 oz/g c. 75 g × 0.0022 oz/g d. 75 g ÷ 0.0022 oz/g
Uooq
asked
Feb 13, 2024
by
Uooq
8.6k
points
Chemistry
high-school
1
answer
2
votes
154k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org