menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 12-pack of boxes of raisins cost $4.86. Each box contains 1.5 ounces of raisins . To the nearest cent, what is the unit price of raisins per ounce? F. $0.13/oz H. $0.41/oz G. …
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 12-pack of boxes of raisins cost $4.86. Each box contains 1.5 ounces of raisins . To the nearest cent, what is the unit price of raisins per ounce? F. $0.13/oz H. $0.41/oz G. …
asked
Dec 6, 2017
102k
views
1
vote
A 12-pack of boxes of raisins cost $4.86. Each box contains 1.5 ounces of raisins . To the nearest cent, what is the unit price of raisins per ounce?
F. $0.13/oz H. $0.41/oz
G. $0.27/oz. J. $3.24/oz
Mathematics
middle-school
Peter Bisimbeko
asked
by
Peter Bisimbeko
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
12x1.5=18
4.86/18=0.27
So your answer is G. $0.27/oz
Chris Balavessov
answered
Dec 9, 2017
by
Chris Balavessov
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 24, 2017
136k
views
A 12- pack of boxes of raisins costs 4.86 each. Each box contains 1.5 oz of raisins. To the nearest cent what is the unit rate of raisins per oz
Sharad Mhaske
asked
Sep 24, 2017
by
Sharad Mhaske
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
136k
views
asked
Feb 17, 2019
113k
views
a 12 pack of boxes of raisns costs $4.86. Each box contains 1.5 ounces of raisins. To the nearest cent, what is the unit price per ounce?
Zellyn
asked
Feb 17, 2019
by
Zellyn
8.2k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
113k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org