105k views
1 vote
There is a linear relationship between a car’s weight and its gas mileage. On average, a car that weighs 2400 lb gets 35 mi/gal and a 3000 lb car gets 29 mi/gal. Let w = car weight and g = miles per gallon. What is an equation that models the relationship between the variables?

2 Answers

2 votes

Answer: g=-0.01w+59

Step-by-step (2400, 35) and (3000, 29). You then do the m=y^2-y^1/x^2-x^1.

29-35/3000-2400=-6/600=-0.01

g-g1=m(w-w1)

g-35=-0.01(w-2400)

g-35=-0.01w+24

g=-0.01w+59

Make sure you don’t forget that it’s -0.01w. NEGATIVE!!!! :)

User Leenyburger
by
7.0k points
1 vote
The required equation is
w - 2400 = (3000 - 2400)/(29 - 35) (g - 35)
w - 2400 = -100(g - 35)
w - 2400 = -100g + 3500
w + 100g = 3500 + 2400 = 5900
w + 100g = 5900
User Tolulope
by
7.2k points