menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
At a local grocery, 26-ounces of a sport drink costs $1.30. What is the price per ounce?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
At a local grocery, 26-ounces of a sport drink costs $1.30. What is the price per ounce?
asked
Jul 17, 2017
188k
views
4
votes
At a local grocery, 26-ounces of a sport drink costs $1.30. What is the price per ounce?
Geography
high-school
TalOrlanczyk
asked
by
TalOrlanczyk
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
6
votes
$0.05 is the price per ounce.
Kumaheiyama
answered
Jul 23, 2017
by
Kumaheiyama
9.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What are three ways water erodes the surface of earth
How have computers changed mapmaking in recent years
How does weathering affect Plateaus?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org