menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the molarity of a solution that contains 9.63 grams of HCI in 1.5 liters of solution hydrogen = 1.01 chlorine = 35.45
asked
May 16, 2017
19.1k
views
0
votes
What is the molarity of a solution that contains 9.63 grams of HCI in 1.5 liters of solution
hydrogen = 1.01
chlorine = 35.45
Chemistry
high-school
Vamsi Sangam
asked
by
Vamsi Sangam
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Molar mass HCl = 1.01 + 35.45 => 36.46 g/mol
number of moles:
mass HCl / molar mass
9.63 / 36.46 => 0.2641 moles of HCl
Therefore:
M = moles / Volume ( in liters )
M = 0.2641 / 1.5
M = 0.1760 mol/L⁻¹
Mahdi Jazini
answered
May 20, 2017
by
Mahdi Jazini
6.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.5m
answers
Other Questions
Compare and contrast an electric generator and a battery??
Can someone complete the chemical reactions, or write which one do not occur, and provide tehir types? *c2h4+h2o *c3h8 + hcl *c2h2+br2 *c4h10+br2 *c3h6+br2
As an object’s temperature increases, the ____________________ at which it radiates energy increases.
Why is gold preferred as a superior metal over silver and bronze?
What is the evidence of a chemical reaction when the fireworks go off
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org