5.8k views
3 votes
A ball is thrown into the air with an upward velocity of 80 feet per second. The function

h = -16t^2 + 80t models the height h, in feet, of the ball at time t, in seconds. When will the ball reach the ground?

after 3 seconds
after 5 seconds
after 6 seconds

2 Answers

1 vote
after 5 seconds, that is the answer.
User TkTech
by
7.7k points
2 votes

Answer:

5 seconds

B is correct

Explanation:


h(t)=-16t^2+80t

where, t is time in seconds, h is height of ball in feet

When ball at ground h must be 0.

Set h=0 and solve for t


0=-16t^2+80t


-16t(t-5)=0


t=0,t-5=0


t=0,5

Hence, The ball reach at ground in 5 seconds

User AliCivil
by
7.0k points