195k views
1 vote
$7.40 for 5 pounds. What is the unit rate? Show Work.

User Nateyolles
by
8.1k points

1 Answer

7 votes
7.40 divided by 5 pounds to get the total for one pound.
7.40/5 = 1.48

User Reticent
by
6.6k points