menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Micaela had $22 to spend on seven notebooks. After buying them she had $1. How much did each notebook cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Micaela had $22 to spend on seven notebooks. After buying them she had $1. How much did each notebook cost?
asked
Jul 15, 2017
132k
views
1
vote
micaela had $22 to spend on seven notebooks. After buying them she had $1. How much did each notebook cost?
Mathematics
middle-school
Kaushik Ghose
asked
by
Kaushik Ghose
8.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
each book cost $3
22-1= 21
21/7=3
3x7=21
Christina Foley
answered
Jul 15, 2017
by
Christina Foley
8.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
$22-$1= $21
$21/7 = $3 per notebook
Deses
answered
Jul 20, 2017
by
Deses
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 7, 2024
26.4k
views
Micaela has some pennies and some nickels. She has a maximum of 15 coins worth no less than $0.55 combined. If Micaela has 2 pennies, determine the maximum number of nickels that she could have. If there
Grandinero
asked
Nov 7, 2024
by
Grandinero
8.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
26.4k
views
asked
Mar 25, 2024
51.8k
views
1. Micaela's cell phone plan has a monthly fee of $87, which includes unlimited free text messages and phone calls, and 4GB of data. Each extra GB of data costs $15. Find the cost of a month in which Micaela
KarateJB
asked
Mar 25, 2024
by
KarateJB
8.0k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
51.8k
views
asked
Aug 7, 2024
47.7k
views
Micaela measures her floor and records its width as 3.2 m and its length as 3.8 m. She rounds her measurements to the nearest meter and estimates that the floor space in her room is 12 square meters. What
Maurits Evers
asked
Aug 7, 2024
by
Maurits Evers
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
47.7k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org