132k views
1 vote
micaela had $22 to spend on seven notebooks. After buying them she had $1. How much did each notebook cost?

2 Answers

3 votes
each book cost $3
22-1= 21
21/7=3
3x7=21


User Christina Foley
by
7.8k points
4 votes
$22-$1= $21
$21/7 = $3 per notebook
User Deses
by
7.3k points