195k views
19 votes
How many moles of sodium are present in 17 g of Na?

What is the number of moles in 60g of Na2SO4?

How many moles are there in 93.5g of CO2?

How many moles are there in 25.6g of Sodium Nitrate?

Determine the number of particles in .75 mol of calcium hydroxide

1 Answer

6 votes

Answer:

1. 0.74mol

2. 0.42mol

3. 2.125mol

4. 0.301mol

5. 4.52 × 10^23 particles

Step-by-step explanation:

Number of moles (n) in a substance can be found using the formula:

mole (n) = mass/molar mass

Using this formula, the following moles are calculated:

1. Molar of Na = 23g/mol

mole = 17/23

mole = 0.74mol

2. Molar mass of Na2SO4 = 23(2) + 32 + 16(4)

= 46 + 32 + 64

= 142g/mol

Mole = 60/142

mole = 0.42mol

3. Molar mass of CO2 = 12 + 16(2)

= 12 + 32

= 44g/mol

mole = 93.5/44

mole = 2.125mol

4. Molar mass of sodium nitrate (NaNO3) = 23 + 14 + 16(3)

= 23 + 14 + 48

= 85g/mol

mole = 25.6/85

mole = 0.301mol

5. Number of particles in one mole of a substance is 6.022 × 10^23 particles. Hence, in 0.75mol of calcium hydroxide (Ca(OH)2, there will be;

0.75mol × 6.02 × 10^23

= 4.515 × 10^23

= 4.52 × 10^23 particles

User JAAulde
by
7.1k points