menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
4 glue sticks cost $7.76 what equation would help determine the cost of 13 glue sticks
asked
Oct 21, 2017
105k
views
1
vote
4 glue sticks cost $7.76 what equation would help determine the cost of 13 glue sticks
Mathematics
middle-school
Salviati
asked
by
Salviati
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
y=1.94x
x - the number of glue sticks
y - total cost
Divide 7.76 by 4 to get the cost of one glue stick. Now that you have the equation just substitute 13 into the variable x and evaluate. The answer is $25.22
Jharding
answered
Oct 22, 2017
by
Jharding
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
7.76/4 = 1.94x13=25.22
Poojagupta
answered
Oct 26, 2017
by
Poojagupta
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.5m
questions
11.1m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org