219k views
0 votes
Calculate thr number of photons having a wavelength of 10.0 μm required to produce 1.0 kJ of energy.

User Chrystian
by
7.1k points

2 Answers

2 votes
ok so first you need to figure out the energy of ONE photon with that wavelength. Using E=hc/lambda, you get E= 1.99 * 10^-20 J/photon. Now, how many photons do you need to add up to get to one kilojoule=1000 joules? 1000J / (1.99 * 10^-20 J/photon) = approximately 5 * 10^22 photons hope this helps
User Marc Fletcher
by
7.6k points
6 votes

Answer:

The number of photons are
5.028* 10^(27).

Step-by-step explanation:


E=(h* c)/(\lambda)

where,

E = energy of photon =

h = Planck's constant =
6.63* 10^(-34)Js

c = speed of light =
3* 10^8m/s


\lambda = wavelength = 10.0 μm =
10^(-5) m

1 μm =
10^(-6) m


E=(6.63* 10^(-34)Js* 3* 10^8m/s)/(10^(-5) m)


E=1.989* 10^(-20) Joules

Let the n number of photons with energy equal to E' = 1.0 kJ = 1000 J


n* E=E'


n* 1.989* 10^(-20) J=1000 J


n=(1000 J)/(1.989* 10^(-20) J)=5.028* 10^(27)

The number of photons are
5.028* 10^(27).

User Sandhu
by
6.9k points