menu
Askians
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A package of four bottles of a sports drink cost $5.28. what is the cost per bottle
asked
Jul 24, 2017
160k
views
0
votes
A package of four bottles of a sports drink cost $5.28. what is the cost per bottle
Mathematics
middle-school
Vivick
asked
by
Vivick
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
5.28 divided by 4 because it was a package of 4.
5.28/4=1.32 $ 1.32 is cost per bottle
Sachin Rammoorthy
answered
Jul 26, 2017
by
Sachin Rammoorthy
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
$1.32 per bottle because you would divide $5.28 into 4 and get $1.32
Omer Dagan
answered
Jul 31, 2017
by
Omer Dagan
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Askians