160k views
0 votes
A package of four bottles of a sports drink cost $5.28. what is the cost per bottle

User Vivick
by
7.5k points

2 Answers

5 votes
5.28 divided by 4 because it was a package of 4.


5.28/4=1.32 $ 1.32 is cost per bottle
User Sachin Rammoorthy
by
7.8k points
4 votes
$1.32 per bottle because you would divide $5.28 into 4 and get $1.32
User Omer Dagan
by
7.7k points

No related questions found