Answer : She needed 200 minutes to reach the coast if she stops to rest.
Explanation :
Since we have given that
Time taken by Tiana to drive to the coast without stopping = 3 hours
= 3 × 60 minutes
= 180 minutes
If she stops for 20 minutes then it takes longer time to reach than earlier .
Total time taken by Tiana to reach the coast = 180+20
= 200 minutes
Hence, she needed 200 minutes to reach the coast if she stops to rest.