80.2k views
0 votes
Your shopping cart has a mass of 65 kilograms. In order to accelerate the shopping cart down an aisle at 0.30 m/s2 What force would you need to use or apply to the cart.

I don't know how to solve this

User ManiAm
by
6.1k points

1 Answer

6 votes
Justin ! Justin ! ! You're in high school Physics. You've done Newton's Laws until you saw them in your sleep. When the wind rustles through the trees, you almost hear it whispering to you "F = M A". Now is the time to use that ! M=65kg. A=0.3m/s^2. F = (65)(0.3)=19.5 newtons.
User RailsEnthusiast
by
6.7k points