menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A store sells 3 videotapes for $4.99. find the unit rate
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A store sells 3 videotapes for $4.99. find the unit rate
asked
Feb 11, 2017
167k
views
2
votes
A store sells 3 videotapes for $4.99. find the unit rate
Mathematics
high-school
Erik Schmiegelow
asked
by
Erik Schmiegelow
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
1.66333333 because u divide 4.99 by 3 to get the value of one
Webby
answered
Feb 17, 2017
by
Webby
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 9, 2024
132k
views
In the 1980s and 1990s, movie-rental stores offered videotape and DVD rentals to consumers. By the early 2000s, companies were offering movie downloads from the internet. The demand for videotapes and
Absolom
asked
Jun 9, 2024
by
Absolom
8.3k
points
History
high-school
1
answer
5
votes
132k
views
asked
Apr 2, 2024
74.6k
views
There are 12 DVDs, 7 video games, 14 CDs, and 3 videotapes on Jamie’s bedroom shelf. If Jamie selects an item at random from the shelf, what is the probability that it is a DVD or video tape?
Rahul Savani
asked
Apr 2, 2024
by
Rahul Savani
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
74.6k
views
asked
Apr 3, 2024
85.4k
views
A training technique where trainees are presented with integrated computerized simulations and the use of multimedia, including videotapes, to help the trainee learn how to do the job is called? 1) coaching
Firdous
asked
Apr 3, 2024
by
Firdous
8.2k
points
Business
high-school
1
answer
4
votes
85.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org