129k views
5 votes
A television uses 32 kWh of energy per year. how many joules does it use?

User Harry F
by
7.7k points

2 Answers

1 vote
1 Kilowatt Hour = 3,600,000 Joules
3,600,000 x 32 = 115,200,000

In a year that is 115,200,000 Joules.
User William Miller
by
7.1k points
1 vote

Answer: The amount of energy used by television is
1.15* 10^8J

Step-by-step explanation:

We are given:

Amount of energy used by television per year = 32 kWh = 32000 W h (Conversion factor: 1 kW = 1000 W)

To convert this into joules, we use the conversion factor:

1 hour = 3600 seconds

1 W = 1 J/s

Converting the energy into Joules, we get:


\Rightarrow (32000J.hr)/(s)* (3600s)/(1hr)\\\\\Rightarrow 1.15* 10^8J

Hence, the amount of energy used by television is
1.15* 10^8J

User Matthew Beatty
by
7.5k points