1.4k views
4 votes
from the edge of a cliff 180m high, the angles of depression of two boats at sea are 43° and 52° respectively what is the distance between the two angles?

User Ddewaele
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

tan 52 = 180/a; a = 180/tan 52

tan 43 = 180/b; b = 180/tan 43

you need to calculate, a-b = 180/tan 52 - 180/tan 43

substitute the value of tan thetas, and calculate it simply...


User Hiren Gujarati
by
7.6k points