138k views
4 votes
A cyclist is riding his bike up a mountain trail. When he starts up the trail, he is going 8 m/s. As the trail gets steeper, he slows to 3 m/s in 1 minute. What is the cyclist’s acceleration?

User NingLee
by
7.1k points

2 Answers

3 votes

-0.08 m/s^2 , just answered this question

User Mysrt
by
7.0k points
3 votes

Answer:

The cyclist's acceleration is -0.08 m/s².

Step-by-step explanation:

Given that,

Speed
v_(i) = 8\ m/s

Speed
v_(f)= 3\ m/s

Time = 1 sec

We know that,

The formula of acceleration is defined as:


a = (v_(f)-v_(i))/(t)

Where, a = acceleration


v_(f)= final speed


v_(i)= initial speed

We substitute the value into formula


a = (3-8)/(60)


a= (-5)/(60)


a = -0.08 m/s^2

Hence, The cyclist's acceleration is -0.08 m/s².

User Ludovic C
by
7.0k points