211k views
2 votes
Elana spent 2.50 on pineapple juice pineapple juice costs .10 per ounce. how many ounces of pineapple juice did Elana buy?

2 Answers

3 votes
elana got 25 ounces of pineapple juice.
User Ehird
by
7.7k points
6 votes
divide 2.50 by .10 and the answer would be 25 ounces.
User Jungle Hunter
by
8.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.