3.9k views
1 vote
I know this seems like simple stuff but I get an awnser that's not on multiple choice so heres the problem: Pineapple costs $1.20 for 4 oz. What is the price per ounce?

User Allcaps
by
8.0k points

2 Answers

2 votes
Do you will need to find the unit rate. To do this, divide 1.20 by 4 and you will get 0.30. The answer is $0.30
User Richardtallent
by
8.4k points
2 votes
It is $0.3 per ounce.
User Tej Chajed
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories