53.5k views
3 votes
If 3.5 pounds of bananas cost $1.96, how much would 1 pound cost ?

User Mpmeyer
by
7.5k points

2 Answers

2 votes
$1.96/(3+1/2)=$1.96(2/7)=$0.56
Ans. D
User Maccruiskeen
by
8.3k points
6 votes
3.5 pounds/$1.96 =
$0.56
User Adam Templeton
by
8.8k points

No related questions found