182k views
1 vote
Four notebooks 4.40. how many notebooks can you buy for 6.60.

1 Answer

3 votes
We know we have $4.40 for 4. Divide 4.40 by 4, you get 1.10. So it's $1.10 per notebook. Therefore, divide 6.60 by 1.10. You get 6, so you can get six notebooks with $6.60.
Hope this helps!
User Alves RC
by
8.0k points

No related questions found