29.6k views
2 votes
sam sells necklaces for $10 each. Each necklace costs her $5 to make. She also has $5,000 in fixed costs per year for her jewelry business. How many necklaces must she sell in order to make a profit of $1,000 in one year? A. 600 B. 200 C. 100 D. 1200

2 Answers

5 votes
10x - 5x = 6000

10(1200) - 5(1200) = 6000


D. 1200 necklaces
Keep in mind the profits must equal $6000 dollars because of the $5000 fixed costs.
User Maxime Fabre
by
8.1k points
3 votes

Answer:

Option D. 1200

Explanation:

The making cost of necklaces = $5.00 each

Selling price of necklaces = $10.00 each

Sam's fixed costs per year for her jewelry business = $5,000

Let x be the number of necklaces, she sells in order to make a profit of $1,000 in a year.

Cost price of x necklaces = 5x + 5000

Selling price of x necklaces = 10x

We know that Profit = selling price - cost price

Profit = 1000 = 10x - (5x + 5000)

1000 = 10x - 5x - 5000

1000 = 5x - 5000

5x = 1000 + 5000

5x = 6000


x=(6000)/(5)

x = 1200

Sam must sell 1200 necklaces in order to make a profit of $1000.

User Ryan Rebo
by
7.1k points