menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
$140 for 18ft squared=?????
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
$140 for 18ft squared=?????
asked
Nov 5, 2017
135k
views
5
votes
$140 for 18ft squared=?????
Mathematics
middle-school
Donghwan Kim
asked
by
Donghwan Kim
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
i hope this helps you
Andi Giga
answered
Nov 6, 2017
by
Andi Giga
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
unit rate means how much does it cost for 1 unit
140 for 18ft^2
divide by 18
140/18=7.77777777777777
so the unit rate is $7.78 per square foot
Obchardon
answered
Nov 9, 2017
by
Obchardon
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 8, 2016
182k
views
What is the unit rate for $140 for 18ft squared
Gunjan Khanwilkar
asked
Nov 8, 2016
by
Gunjan Khanwilkar
7.7k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
182k
views
asked
Aug 14, 2015
102k
views
What is the unit rate $140 for 18ft
John Keyes
asked
Aug 14, 2015
by
John Keyes
7.6k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
102k
views
asked
Jul 16, 2021
189k
views
Math Questions!!! Please help if you see this!! For #'s 1-2 find each unit rate and round to the nearest hundredth if necessary 1.) $140 for 18ft^{2} 2.) 14 lb for $2.99 For #'s 3-4 circle the better deal
Basel
asked
Jul 16, 2021
by
Basel
7.5k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
189k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org