40.9k views
1 vote
How much time should be allowed for a 605-mile car trip if the car will be traveling at an average speed of 55 miles per hour?

2 Answers

3 votes

(605 miles) / (55 miles/hour) = 11 hours

That's driving time ONLY. It doesn't include stops for food, rest, or pits.
User Alberto M
by
6.5k points
3 votes
V=d/t D=vt T=d\v Since we are solving for time, we use the third equation: t=d/v. Distance: 605 miles Velocity: 55 mph T=605/55=11. Since the velocity was in miles per HOUR, our time is in hours as well. 11 hours. Hope this helps!
User Ladii
by
7.5k points