menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 12 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $25.71. What is the unit price of each pizza?
asked
Sep 25, 2017
46.3k
views
3
votes
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 12 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $25.71. What is the unit price of each pizza?
Mathematics
middle-school
Vinod Gubbala
asked
by
Vinod Gubbala
7.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
9.71 each because all you have to do Is divide
DisibioAaron
answered
Sep 27, 2017
by
DisibioAaron
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
Unit price is the cost per one __. In this case, it's the cost per pizza.
Assuming tax is not included, there are 3 pizzas.
$25.71 / 3 = $8.57
Each pizza cost $8.57, assuming tax is not included.
Hope this helps,
~*Starry*
Shailaja Shah
answered
Sep 29, 2017
by
Shailaja Shah
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 9, 2017
194k
views
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 12 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $25.71. What is the unit price of each pizza?
Shankar Kumar
asked
Apr 9, 2017
by
Shankar Kumar
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
194k
views
asked
Jul 11, 2021
223k
views
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 12 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $25.71. What is the unit price of each pizza? $8.57 $13.71 $22.71 $77.13
Rana Depto
asked
Jul 11, 2021
by
Rana Depto
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
1
vote
223k
views
asked
Nov 7, 2017
221k
views
on a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. she orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. what is the unit price of each pizza? $4.38 $8.76 $23.28 $78.84
Lahiru Amarathunge
asked
Nov 7, 2017
by
Lahiru Amarathunge
8.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
221k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org