menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
If a 50 kg student is standing on the edge of a cliff. Find the student’s gravitational potential energy if the cliff is 40 m high.
asked
Apr 24, 2017
44.1k
views
2
votes
If a 50 kg student is standing on the edge of a cliff. Find the student’s gravitational potential energy if the cliff is 40 m high.
Physics
high-school
Younes Bennour
asked
by
Younes Bennour
6.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
E P = 19,620 J = 19.62 kJ
Erakitin
answered
Apr 25, 2017
by
Erakitin
6.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
4
votes
The gravitational potential energy:
E p = m x g x h
where m is the mass and h is the height;
m = 50 kg, g = 9.81 m/s² , h = 40 m
E p = 50 kg x 9.81 m/s² x 40 m
Answer:
E p = 19,620 J = 19.62 kJ
Adrian Lambertz
answered
May 1, 2017
by
Adrian Lambertz
7.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.5m
answers
Other Questions
Physical properties of minerals graphic organizer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
How many light sources do you know Pls list them
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org