122k views
2 votes
Rate as a unit rate
$8 for 2 pounds of rice

2 Answers

6 votes
1 pound of rice is $4 because there are 2 pounds and it costs $8 for 2 pounds so you would divide the 2 pounds into the $8 and get 4 as your answer
User Idrees Khan
by
7.2k points
2 votes

Answer:

Unit price is $4

Explanation:

rate as a unit rate

$8 for 2 pounds of rice

Unit rate is the price of 1 pound of rice

The price of 2 pounds of rice is $8

To find 1 pound of rice, divide the cost of 2 pound of rise by 2

2 pounds of rice = 8

1 pound of rice =
(8)/(2) = 4

1 pound of rice is $4

Unit price is $4

User Jarmo Pertman
by
7.1k points