Answer:
Unit price is $4
Explanation:
rate as a unit rate
$8 for 2 pounds of rice
Unit rate is the price of 1 pound of rice
The price of 2 pounds of rice is $8
To find 1 pound of rice, divide the cost of 2 pound of rise by 2
2 pounds of rice = 8
1 pound of rice =

1 pound of rice is $4
Unit price is $4