menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At Target you can buy 45 oz. of Sprite for $2.79, and at Walmart you can buy 65 oz. of Sprite for $2.75. Compute which option is the better buy and by how much.
asked
Aug 8, 2022
62.0k
views
12
votes
At Target you can buy 45 oz. of Sprite for
$2.79, and at Walmart you can buy 65 oz.
of Sprite for $2.75. Compute which
option is the better buy and by how
much.
Mathematics
high-school
Timmfin
asked
by
Timmfin
7.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
Walmart is better because you get 20 oz extra for 4 cents cheaper than target which gives you less oz for almost the same price
Idali
answered
Aug 10, 2022
by
Idali
7.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
11
votes
Answer:
walmart
Explanation:
Egor Pavlikhin
answered
Aug 12, 2022
by
Egor Pavlikhin
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.1m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org