175k views
4 votes
The kinetic energy of a ball with a mass of 0.5 kg and a velocity of 10 m/s is?

2 Answers

2 votes
KE= .5*M*V^2
.5*.5*10^2
=25Joules
User Daniel Marschall
by
6.9k points
4 votes

Answer: The kinetic energy of the ball is 25 J

Step-by-step explanation:

Kinetic energy is defined as the energy which is possessed due to its motion.

It is also defined as the half of the product of mass of the object and square of the velocity of the object.

Mathematically,


E_K=(1)/(2)mv^2

where,


E_K = kinetic energy of ball

m = mass of the ball = 0.5 kg

v = velocity of ball = 10 m/s

Putting values in above equation, we get:


E_K=(1)/(2)* 0.5* (10)^2\\\\E_K=25J

Hence, the kinetic energy of the ball is 25 J

User Spiri
by
7.5k points