98.5k views
1 vote
A patient is to receive 1.08 L of fluid over 3 hours through an IV drip. There are 16 drops/ml. How many drops per minute are required

User Ahill
by
7.7k points

1 Answer

1 vote
How many drops per minute?
There are 16 drops per ML.

1000 ML = 1 L.
1L = 1000 ML

Therefore 1.08 L = 1.08 * 1000 = 1080 ML

16 drops per ML means I ML has 16 drops.

Therefore 1080 ML has: (1080 * 16) drops.

Number of drops per min:
Since the entire process took 3 hours = 3 * 60 minutes = 180 minutes.

Therefore Number of drops per minute = Number of Drops / Time in minutes
= (1080 * 16) /(180)
= 96 drops per minute.
User Matvey
by
7.0k points