216k views
3 votes
A 12 oz bottle of Clean Green Dish soap is $1.09, while a 20 oz bottle cost $1.99. Which is the better buy?

User Stigblue
by
8.4k points

2 Answers

3 votes
better buy will be the 12 oz dish soap.
User M Reddy
by
7.6k points
4 votes
12 oz = $1.09.
$1.09 divided by 12 = 0.09083.
20 oz = $1.99
$1.99 divided by 20 = 0.0995

The better buy is the 12 oz bottle because you pay less for the same amount. Because the $1.09 bottle was divided by 12, and the $1.99 was divided by 20, you get the amount each bottle costs if they only contained 1 oz. The better buy is the 12 oz bottle.
User Arnaud
by
7.6k points