77.1k views
4 votes
Lisa purchased a hat for $10, a purse for $20, and a book for $23. The sales tax rate was 7.2 percent. What was the total amount she paid?

User Bijesh P V
by
7.4k points

2 Answers

4 votes
hope it helped. u...........
Lisa purchased a hat for $10, a purse for $20, and a book for $23. The sales tax rate-example-1
User Mix
by
6.7k points
4 votes
10+20+23 = $53

Tax is __ percentage to the total cost. 7.2 *53 = 3.82 (3.816)

$53 + 3.82 = $56.82