92.2k views
0 votes
Natalia is making gift bags for her son's birthday party. each bag costs $3.24 to make and she needs to make 15 bags. how much will the 15 bags cost?

User Aheze
by
7.5k points

2 Answers

3 votes
15bags*$3.24=$48.6 good lucks
User Theharshest
by
7.4k points
1 vote

Answer:

Cost of the 15 bags are $48.6 .

Explanation:

As given

Natalia is making gift bags for her son's birthday party.

Each bag costs $3.24 to make and she needs to make 15 bags.

Total cost of the 15 bags = Cost of the one bag × Total number of bags

Putting the values in the above

Total cost of the 15 bags = $3.24 × 15

= $48.6

Therefore the total cost of the 15 bags are $48.6 .

User Cinda
by
7.1k points