menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
What is the unit rate for this?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit rate for this?
asked
Jun 18, 2017
36.0k
views
3
votes
What is the unit rate for this?
Mathematics
high-school
Raniere Silva
asked
by
Raniere Silva
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
Note: To find how much it is for 1 pound.
Divide $2.00 by 5: 2/5 = $0.40/lb
$$0 cents per pound.
Toaster
answered
Jun 19, 2017
by
Toaster
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
.4 because if you divened it then you'll get your answer which is .4 for 40 cent per pound
Jakob Christensen
answered
Jun 22, 2017
by
Jakob Christensen
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org