36.0k views
3 votes
What is the unit rate for this?

What is the unit rate for this?-example-1

2 Answers

3 votes
Note: To find how much it is for 1 pound.

Divide $2.00 by 5: 2/5 = $0.40/lb

$$0 cents per pound.
User Toaster
by
8.8k points
3 votes
.4 because if you divened it then you'll get your answer which is .4 for 40 cent per pound
User Jakob Christensen
by
7.6k points

No related questions found