222k views
0 votes
Jill bought a pound of strawberries for $4.00. What is the price, in dollars, per ounce of strawberries ?

User Saram
by
8.2k points

1 Answer

4 votes
1 lb = 16 oz

4.00 per lb = 4.00 per 16 oz
4.00/16 = 0.25 per oz......so its 25 cents per oz
User John Baker
by
8.1k points

No related questions found