230k views
0 votes
Nancy took a bike ride 72 mm. How many more mm would it take for her to get to one 1 foot.

2 Answers

1 vote
Well since 1 ft = 304.8 mm, you do 304.8 - 72 = 232.8. So it would take her 232.8 more mm to get 1 ft.
User Pzrq
by
6.9k points
4 votes

1 foot = 304.8 mm

So, it would be = 304.8-72 = 232.8mm

User Vasilii Suricov
by
7.4k points