Answer:
Unit rate defined as the rates are expressed as a quantity 1 such that 4 miles per hour or 3 meter per second.
As per the statement:
if you paid $64.70 per month.
⇒Unit rate per month = $64.70
We have to find how much would you pay for an item for 48 months.

Substitute the given values we have;

Therefore,, $3,105.60 would you pay for an item for 48 months.