2.9k views
5 votes
How much would you pay for an item if you paid $64.70 per month for 48 months?

User Jordie
by
7.2k points

2 Answers

4 votes
Then, it would be: $64.70 * 48 = $3105.6
User Mirella
by
7.3k points
3 votes

Answer:

Unit rate defined as the rates are expressed as a quantity 1 such that 4 miles per hour or 3 meter per second.

As per the statement:

if you paid $64.70 per month.

⇒Unit rate per month = $64.70

We have to find how much would you pay for an item for 48 months.


\text{Pay for an item} = \text{Unit rate per month} * 48

Substitute the given values we have;


\text{Pay for an item} = 64.70 * 48 = \$3,105.60

Therefore,, $3,105.60 would you pay for an item for 48 months.

User Kranthi
by
7.0k points