29.2k views
2 votes
What is the mass of 12.82 moles of lithium (li) atoms? 0.5414 g 1.847 g 88.98 g 535.7 g

2 Answers

5 votes
To work this out we need to use the equation Mass=n (moles) x Mr.

The Mr of Lithium is 6.941.

Therefore we need to do
Mass=12.82x6.941

Making the answer 88.98g
User Joseph Simpson
by
7.0k points
5 votes

Answer:

The mass of 12.82 moles of lithium (Li) atoms is 88.98 g.

Step-by-step explanation:

Moles of lithium = 12.82 mol

Atomic mass of lithium = 6.941 g/mol

Mass of 12.82 moles of lithium =


12.82 mol* 6.941 g/mol=88.98 g

The mass of 12.82 moles of lithium (li) atoms is 88.98 g.

User Zhongming Qu
by
6.6k points