234k views
4 votes
A 16-fluid ounce bottle of juice costs $2.00. What is the unit cost?

a- 0.075/fluid ounce

b-0.125/fluid ounce

c-0.36/fluid ounce

d-o.40/fluid ounce

2 Answers

3 votes
B. 0.125 because 2.00/16 equals 0.125
User Nancymic
by
7.7k points
3 votes
2/16
1/8
0.125/ fluid ounce
User BearsEars
by
7.7k points