73.9k views
5 votes
Richard is conducting an experiment. Every time he flips a fair two-sided coin, he also rolls a six-sided die. What is the probability that the coin will land on tails and the die will land on an even number?

User Lehs
by
7.9k points

2 Answers

0 votes
That would be 50/50 or 6%
User Gaj Julije
by
7.4k points
2 votes
probability of coin landing on tails = 1/2
probability of dice landing on even number = 1/2

probability of both = 1/2 * 1/2 = 1/4
User Guiseppe
by
7.3k points