26.4k views
2 votes
An airplane starts from rest and reaches a takeoff velocity of 60.0m/s due north in 4.0s. How far has it traveled before take off?

User Tusk
by
6.9k points

1 Answer

4 votes
Initial velocity, u = 0
Final velocity, v = 60 m/s (at take off)
Duration of the acceleration, t = 4 s

Calculate average acceleration.
a = (v - u)/t
= (60 m/s)/(4 s)
= 15 m/s²

Calculate the distance traveled during acceleration.
s = ut + (1/2)*a*t²
= 0.5*(15 m/s²)*(4 s)²
= 120 m

Answer: 120 m

User Dimme
by
7.1k points