Answer: C) 0.833%
Explanation:
Given: Cost price of house = $120,000
The rate of increase of its cost = 10%
Therefore, the increase amount of house per year =10% of $120,000

Now, the amount increase each month=

Let r be the rate of growth each month, then
r% of $120,000=1000
